Tai baidarių ir kanojų slalomas

Baidarių ir kanojų slalomas - tai viena iš šešių Tarptautinės kanojų federacijos sporto šakų.

Baidarių ir kanojų slalomas yra varžybos, kuomet baidarių ir kanojų irkluotojai, kuo greičiau turi įveikti tekančio vandens atkarpą (trasą) padarydami, kuo mažiau klaidų. Trasa- tai natūralaus vandens telkinio (upės) arba dirbtinio kanalo sraunaus vandens atkarpa nužymėta vartais.

slalomas1

Trasoje turi būti 18 - 25 vartai. Vartai, tai dvi virš vandens kabančios apvalios dryžuotos karteles su pažymėtu vartų numeriu. Vartai yra pasroviniai (balti-žali), kuriuos reikia praplaukti pasroviui ir priešsroviniai (balti- raudoni), kurie įveikiami prieš srovę. Priešsrovinių vartų turi būti trečdalis, ne mažiau 6 vartų.

Įveikiant trasa sportininkas pagal savo galimybes pasirenka trumpiausią ir greičiausią kelią tarp bangų, kitų natūralių ir dirbtinų kliūčių.

slalomas2

Sportininkui palietus vartus skiriamos baudos - 2sek. bauda palietus vartų karteles baidare, irklu ar kūnu, 50 sek. bauda neteisingai juos įveikus. Sportininko rezultatas, gaunamas sudėjus baudų ir trasos įveikimo laikus.

slalomas3

Inventorius

Baidarių ir kanojų slalomo varžybose plaukiama kajakais (K) ir kanojomis (C). Kajake irkluotojas sėdi ir irkluoja dviejų menčių irklu. Kanojoje irkluotojas klūpi ant kelių ir irkluoja vienos mentės irklu. Kajakas gali būti tik vienvietis, kanoja- vienvietė ir dvivietė. Baidarės turi atitikti matmenų ir svorio reikalavimus. Sportininkai dėvi gelbėjimo liemenes ir šalmus.

Baidarės kaip ir irklai gaminami iš anglies ar kevlaro pluošto ir epoksidinių dervų, tai yra labai lengvos ir tvirtos " High-Tech" aukštos technologijos dirbtinės medžiagos.

Varžybos

Baidarių ir kanojų slalomo varžybos vyksta nuo 1935 metų. Pasaulio čempionatai vyksta nuo 1949 metų. Baidarių ir kanojų slalomas yra olimpinė sporto šaka.
Kasmet organizuojami Europos jaunių ir suaugusių čempionatai , Pasaulio taurės varžybos. Pasaulio jaunių ir suaugusių čempionatai vyksta kas du metai. Juos organizuoja tarptautinė irklavimo federacija (ICF).
Lietuvoje nuo 1981 metų organizuojami Lietuvos čempionatai. Vyksta Lietuvos taurės varžybos, Lietuvos jaunių čempionatai, Kauno, Alytaus, Vilniaus miestų baidarių ir kanojų slalomo pirmenybės.
Lietuvoje pagrindinės varžybos organizuojamos Vokės upėje, Grigiškėse.
Varžybos vyksta tokiose baidarių klasėse.
Kajakais irkluoja vyrai K-1 (vienvietis kajakas) ir moterys K-1M (vienvietis kajakas) klasės, kanojomis irkluoja vyrai C-1 (vienvietė kanoja) ir C-2 (dvivietė kanoja) klasėse, bei moterys C-1M klasėje.
Taip pat vyksta varžybos ir komandinėse baidarių klasėse, plaukiant trasą 3 laivais kartu, tai būtų 3*K-1, 3*K-1M, 3*C-1, 3*C-1M, 3*C-2 klasėse.
Baidariu ir kanojų slalomo lenktynių istorija
Slalomo istorija srauniame vandenyje prasidėjo 1932 metų rugsėjo 11 dieną Šveicarijoje, kur šios sporto šakos išradėjas paskelbė "Slalomo srauniame vandenyje rungtį". Idėja perimta iš slidinėjimo, tik išsireiškimas "žiema, sniegas, slidžių slalomas" pakeistas "vasara, vanduo, baidarių slalomas".
Vis dėlto slalomas prasidėjo nuo sprinto irklavimo, tačiau irklavimo rungtis sparčiai plėtėsi, persikeldama į sraunius vandenis - natūralias upes ir upelius. Tuo irkluotojai žavisi ir šiandien.
Praėjus vos šešeriems metams po pirmųjų baidarių slalomo varžybų Šveicarijoje prasidėjo II-asis pasaulinis karas, kuris smarkiai pristabdė baidarių slalomo vystymąsi lyginant su sprinto irklavimu, ypač ryšium su Olimpiadomis. Ši nelygybė truko daugelį metų, bet šiandien pagaliau galima tarti, kad abi olimpinės ICF (Tarptautinės baidarių ir kanojų federacijos) šakos yra lygiavertės.
Pirmieji baidarių slalomo pasaulio čempionatai kuruojami ICF buvo organizuoti 1949 m. Ženevoje (Šveicarija). Kuo patrauklus baidarių slalomas srauniame vandenyje? Ko gero tai susiję su vyro arba moters besigalynėjančių su riaumojančia vandens srove, bangomis, užutekiais ir pan. Trumpai tariant - žmogus prieš gamtos stichiją. Dėl to baidarių slalomas ne tik sutraukia žiūrovus prie trasų upėje, bet ir prikausto juos prie televizorių ekranų.
Gamtos artumas šiam sportui suteikia ir kitų privalumų: sportininku tarpe rasime nuostabių draugysčių,. gerų pojūčių, bendradarbiavimo tarp nacionalinių komandų, gebėjimo padėti. Svarbu ir tai, kad visi sraunumų sportai ir ypač slalomas padeda saugoti gamtą ir aplinką.
Su ICF pagalba pirmasis baidarių ir kanojų slalomo pasaulio čempionatas organizuotas 1949 m. Ženevoje (Šveicarija). Nuo tada slalomo istoriją galima suskirstyti į tris laikotarpius: 1949 - 1972 m.; 1972 - 1992 m.; ir nuo 1992 m. iki dabar.
Pirmajam laikotarpiui būdingi dramatiški pokyčiai: sudedamas, brezentines baidares čempionatuose pakeitė stiklo pluošto plastiku sutvirtinti laivai.
Antruoju laikotarpiu itin smarkiai keitėsi ir paprastėjo slalomo taisyklės, be to pradėta svajoti ir viltis, kad slalomas galėtų tapti olimpine sporto šaka. Šiuo laikotarpiu smarkiai keitėsi C2 laivų konstrukcija - įgula perėjo į laivo vidurį, o C1 plotis pakeistas į 70 cm. Ir šiandien ne specialistas vargu ar pasakys – prieš jus kajakas ar kanoja.
Trečiasis laikotarpis prasidėjo iš naujo įtraukus baidarių ir kanojų slalomą į Olimpinių žaidynių programą 1992 m. Tapimas olimpine sporto šaka - naujas startas slalomui, tačiau su savais privalumais ir trūkumais. Šiame laikotarpyje vėl pasikeitė slalomo taisyklės: pakeista baudų ir dviejų plaukimų sistema. Šiuo metu sparčiai didėjo susidomėjimas slalomu ne tik tradiciniuose slalomo kraštuose Europoje ir Šiaurės Amerikoje, bet ir kituose kontinentuose.

slalomas4

 

Tags: slalomas

Spausdinti El. paštas