Kanupolo žaidimas

Kanupolas yra įspūdingas žaidimas, kurį žaidžia dvi komandos po penkis žaidėjus kiekvienoje, ramiame (netekančiame) vandenyje , dažnai baseine įrengtoje 23 *35 metrų dydžio aikštelėje. stengiantis įmesti vandensvydžio kamuolį, į 1.5m ilgio ir 1 metro aukščio vartus, iškeltus virš vandens 2 metrų aukštyje, žaidimo aikštelės galuose. Žaidime sujungti vandensvydžio, krepšinio ir baidarių irklavimo elementai.

Irkluotojai naudoja trumpas 3 metrų, manevringus vienviečius kajakus, irkluoja dviejų menčių irklais ,dėl saugumo dėvi šalmus su veido apsauga ir gelbėjimo liemenes.
Greitas, įspūdingas žaidimas tęsiasi du kėlinius po dešimt minučių, iš sportininkų reikalauja ištvermės, greičio, reakcijos, koordinacijos vikrumo ir kitų tik šiam žaidimui reikalingų įgūdžių, kaip„eskimosas“, kuriuo nuolat naudojasi žaidėjai, atversdami baidarę. Nuo aktyvaus poilsinio žaidimo, kanupolas tapo konkurencingu sportu, kuriame rungiasi geriausi pasaulio sportininkai. Jis vystėsi daugelį metų ir vis dar keičiasi nuolatos.

kanupolas

Trumpa kanupolo istorija

Šiandien kanupolas yra jaudinantis, staigus ir įtemptas žaidimas – visiška priešingybė atpalaiduojantiems poilsiniams praeities baidarių žaidimams. Šiuolaikinio žaidimo pradžia, galima laikyti 1987 m. parodomąsias žaidynes Duisburge, Vokietijoje, bet net ir 100 metų iki to sportininkai žaidė žaidimus su valtimi, irklu ir kamuoliu.

Pradžių pradžia

XIX-me amžiuje keletas Didžiosios Britanijos laikraščių aprašo sporto žaidimus su kajaku (taip yra vadinama baidarė naudojama kanupole), bei kamuoliu. Publikacijose dažniausiai minimi žaidimai, kuomet vyrai ir moterys dėl kamuolio varžydavosi naudodami dviejų menčių irklus bei stovėdami ant pusapvalių medinių laivelių, plūduriuojančių vandenyje. 1880 m. britų laikraštis „The Graphic“ aprašė visiškai kitokį žaidimą – sportininkai rungtyniavo sėdėdami ant laivelių, kurie labai priminė arklius – turėjo arklio formos galvą bei uodegą. Vien išsilaikyti ant vadinamojo „arklio“ buvo gana sudėtinga ir daugelis nepatyrusių žaidėjų krisdavo iš balno. Visi šie ankstyvieji žaidimai buvo naujovė, tačiau neperaugo į dabartinį sportą.
XX-to amžiaus trečiajame dešimtmetyje, Prancūzijos bei Vokietijos irkluotojai žaidė žaidimus su kamuoliu, susipažindami su baidarių sportu bei gerindami irklavimo įgūdžius. Rimti kanojistai irkluodavo tolimesnėse upėse, kadangi automobiliai dar nebuvo plačiai paplitę, buvo gan sudėtinga ten nusigaut. Šios kliūtys trukdė pritraukti naujų sportininkų, o juo labiau žiūrovų, tuo tarpu žaidimai su kamuoliu buvo puiki išeitis bei jaudinantis irklavimo pristatymas žiūrovams: įspūdinga, kovinga, saugu bei arti namų.
Penktajame dešimtmetyje kanupolas taip pat buvo žaidžiamas ir Didžiojoje Britanijoje, tačiau nėra aišku nei kokia forma tas žaidimas vyko ir kaip jis vystėsi. Tuo tarpu visiškai kitoks žaidimas buvo žaidžiamas Australijoje. Nuo 1952 m. iki aštunto dešimtmečio australai naudojo dvivietes turistines baidares. Priekinis žaidėjas kontroliavo kamuolį, o galinis valdė valtį.
Daugelį metų, dėl įvairiausių priežasčių kanupolas buvo žaidžiamas upėse, ežeruose bei kituose telkiniuose, įvairaus dydžio aikštelėse, bei pagal daugybę įvairių taisyklių ir nebuvo reikalo to keisti.

Technika

Anglijoje septintajame dešimtmetyje mokyklose buvo pastatyta daug baseinų, kuriuose vaikai buvo mokomi tiek plaukimo, tiek irklavimo įgūdžių. Kanupolas buvo šių mokymų dalis, bei buvo puiki priemonė pritaikyti naujus įgūdžius ar atsipalaiduoti. Baseinai buvo buvo maži (10 m x 20 m), todėl buvo reikalingi ir maži laiveliai, tam kad efektyviau išnaudoti turimą erdvę. Naujasis kajakas buvo iš medžio, buvo trumpas ir turėjo užapvalintus galus, kad nedarytų žalos baseino įrangai. Vėliau, Alan Byde, vyresnysis Britų Kanojų Sąjungos (British Canoe Union - BCU) treneris, sukonstravo panašų laivą, tačiau iš stiklo plastiko ir šis buvo pavadintas „pažangusis baseinų treniruoklis“ (Baths Advanced Trainer - BAT). Perėjimas į baseinus bei BAT sukūrimas buvo didžiulis impulsas žaidimui keistis: baseino dydžio apribota aikštelė, bei maži laiveliai sąlygojo judresnio sporto atsiradimą, kas privertė keisti ir taisykles.

Sporto susiformavimas

Entuziastai žaidė kanupolą visos Anglijos baseinuose ir šis darėsi nacionaliniu sportu, o tai sąlygojo ir tarptautinių varžybų poreikį. Žaidimas buvo pademonstruotas 1970 m. Crystal Palace parodoje Londone, ir sukėlė tokį susidomėjimą, kad sekančiais metais net buvo surengtas pirmasis Nacionalinis Anglijos čempionatas. Nuo tada čempionatai buvo rengiami, kas du metai ir netrukus Anglijos kanupolo komitetas pasauliui pristatė angliškąją kanupolo versiją.
Tačiau buvo susilaukta didžiulio pasipriešinimo ir egzistavo du skirtingi žaidimai su skirtingomis taisyklėmis ir pasekėjais. Anglija, Prancūzija ir Australija laikėsi formato su 1 m x 1 m dydžio vartais pakeltais 2 m virš vandens, bei galimybe valdyti kamuolį rankomis. Tuo tarpu Vokietija, Italija bei Olandija rinkosi didele aikštę, plūduriuojančius ant vandens vartus ir irklą kamuolio valdymui. Vokiečiai žaidė didelėse aikštelėse iki pat 1990 m.
Tarptautine kanojų federacija (International Canoe Federation - ICF) po didelių ginčų ir diskusijų 1986 m. išleido naują taisyklių versiją. Pirmasis naujų taisyklių demonstravimas įvyko Pasaulio sprinto pirmenybėse, 1987 m. Duisburge, kas ir laikoma modernaus sporto gimimu. Kanupolas pagaliau tapo oficialiu sportu, kuris žaidžiamas mažo dydžio aikštelėse, kamuolys gali būti valdomas tiek ranka, tiek irklu, o kajakas yra oficialiai patvirtintas varžybų laivas.

Tarptautinis sportas

Oficialios ICF kanupolo taisykles buvo baigtos 1990 m.
Pirmasis ICF Pasaulio kanupolo čempionatas buvo surengtas 1994 m. Šefilde, Anglijoje. Jame dalyvavo 18 šalių atstovai – 18 vyrų komandų bei 6 moterų. Pirmaisiais prizininkais vyrų tarpe tapo Australijos, Vokietijos, bei Didžiosios Britanijos sportininkai, o moterų Australija, Didžioji Britanija ir Prancūzija.
Pirmasis Europos kanupolo čempionatas buvo surengtas 1995 m. Romoje. Nuo to laiko pasaulio ir Europos čempionatai vyksta kas dveji metai, vienu metu rungtyniaujama vyrų, moterų ir U-21 vaikinų bei merginų grupėse.
Lietuvoje 1987-88 m. Alytaus baseine, žiemos sezono metu baidarių slalomo sportininkai pradėjo žaisti kanupolą. 1988 metais Alytaus sportininkai suorganizavo pirmąsias parodomąsias varžybas.
1997 m. Essene II-ame Europos čempionate pirmą kartą dalyvavo Lietuvos vyrų rinktinė.

Nuo 2004 metų pradėti organizuoti Lietuvos kanupolo čempionatai ir jaunių kanupolo pirmenybės.

Šiuo metu kanupolo sportas vystomas Alytuje, Kaune, Vilniuje, Trakuose.

Tags: kanupolas

Spausdinti El. paštas